Právnický blog

Môžu sa voľne používať fotografie z cudzieho Instagramu?

pouzitie_fotografii_instagram_bez_suhlasu

 

Zamýšlali ste sa niekedy nad tým, čo sa deje s právami k fotkám či videám, ktoré uverejňujete na Instagrame? Či ich ľudia môžu kopírovať, „prezdieľavať“ alebo používať ďalej, prípadne ako tomu zabrániť? Alebo naopak, môžete vy voľne použiť fotografie zverejnené na inom Instagramovom účete? Na všetko vám odpovieme v tomto článku! ⬇️

Podmienky používania Instagramu

Na to, aby sme mohli určiť akými pravidlami sa riadi sociálna sieť Instagram, sa musíme pozrieť do ich Podmienok používania (Terms of Use). Podmienky používania sú také podmienky, ktorými sa pri používaní sociálnej siete musíte ako používateľ riadiť a súhlas s nimi vyjadrujete vytvorením svojho účtu na Instagrame, ale aj jeho samotným používaním. Samozrejme, väčšina ľudí podmienky používania vôbec nečíta a ak si ich aj niekto prečíta, často mu ujdu mnohé podstatné podmienky. A často sú to práve aj ustanovenia o autorských právach.

ebook_dusevne_vlastnictvo_promoebook_dusevne_vlastnictvo_promo

Ako sú upravené vaše práva k obsahu?

Práva k fotografián, videám, grafikám a inému obsahu upravuje autorský zákon. Podľa neho je každé dielo, ktoré vzniklo tvorivou duševnou činnosťou človeka autorským dielom a je chránené zákonom. Práva k tomuto dielu má autor.

Pokiaľ však tieto autorské diela zverejňujete na sociálnych sieťach, vaše práva sa riadia nie len autorským zákonom alebo aj podmienkami používania tejto sociálnej sieti.

V súvislosti s právami k vašim fotkám a videám Instagram vo svojich Podmienkach používania uvádza nasledovné:

„Nenárokujeme si vlastníctvo vášho obsahu, dávate nám však licenciu na jeho používanie. Na vašich právach k vášmu obsahu sa nič nemení. Nenárokujeme si vlastníctvo vášho obsahu, ktorý uverejňujete v Službe alebo prostredníctvom nej, a svoj obsah môžete voľne zdieľať s kýmkoľvek a kdekoľvek chcete. Na poskytovanie Služby však potrebujeme od vás určité právne povolenia (známe ako „licencia“). Ak v našej Službe alebo v spojitosti s ňou zdieľate, uverejňujete alebo nahrávate obsah, na ktorý sa vzťahujú práva duševného vlastníctva (ako sú fotky alebo videá), poskytujete nám tým nevýhradnú, bezodplatnú, prenosnú, celosvetovú licenciu, s možnosťou udeľovať sublicencie, na sprístupňovanie, používanie, distribúciu, modifikovanie, spúšťanie, kopírovanie, verejné predvádzanie či zobrazovanie a preklad vášho obsahu a na tvorbu z neho odvodených diel (v súlade s vašimi nastaveniami súkromia a aplikácií).“

Z toho vyplývajú dve veci. Po prvé, že vlastníkom fotiek, videí a ostatného obsahu, ktorý uverejňujete na svojom instagramovom profile ste len vy.  Pokiaľ ste fotografie vytvorili ste ich autorom a ste oprávnený vykonávať k ním všetky autorské práva. Po druhé to znamená, že Instagramu udeľujete licenciu na používanie vášho obsahu, avšak toto používanie musí byť v súlade s vašimi vlastnými nastaveniami ochrany súkromia, resp. osobných údajov.

V podmienkach používania, je však rozsah toho, čo môže Instagram s vašim obsah robiť pomerne rozsiahli.

Používanie vášho obsahu tretími stranami

Instagram v súlade so svojimi Podmienkami používania, a teda aj zmluvou, ktorú s touto sociálnou sieťou uzatvárate registráciou svojho účtu, od vás automaticky získava povolenie na používanie, distribúciu, modifikovanie, spúšťanie, kopírovanie, verejné predvádzanie či zobrazovanie a preklad vášho obsahu a na tvorbu z neho odvodených diel. To znamená, že registráciou na Instagrame mu dávate súhlas na to, aby vaše fotografie a videá používal. Súhlas však dávate priamo Instagramu, a nie ostatným jeho užívateľom. Preto ostatní užívatelia nemajú právo váš obsah voľne používať.

Instagram však môže licenciu na používanie dieľa, ktorú od vás získal, poskytnúť aj tretej osobe, napr. inému užívateľo. Pokiaľ by to urobil, bolo by použitie vášho obsahu iným používateľom v poriadku.

Takýto prípad riešil americký súd v prípade použitia obsahu zverejneného užívateľom na jeho profile na Instagrame. Autorské dielo Stephanie Sinclaira použila cez embedovanie na svoje účely spoločnosť Mashable. Súd v tomto prípade rozhodol, že použitie autorského diela užívateľa sociálnej siete Instagram cez embedovanie je v súlade s podmienkami používania, a preto nie je v rozpore so zákonom. Tohto názoru sa pridržiava aj EÚ v rozhodovaní o obdobných otázkach.

Používanie vašich fotografií, videí a ostatného obsahu ďalšími používateľmi sa bude riadiť právom tej krajiny, v ktorej ste obsah zdieľali alebo v ktorej bol reprodukovaný. Pri väčšine použití vášho obsahu by každá tretia strana mala od vás získať povolenie. Čiže ak niekto chce použiť vaše fotografie alebo videá, musí od vás získať súhlas.

newsletter_lanikovagroup_pravne_tipy

Ako ste chránený, ak zneužili vás obsah?

Samotný Instagram vás chráni proti zásahu do vašich autorských práv tretími stranami vo svojich Podmienkach používania. Uvádza v nich, že používatelia Instagramu bez povolenia nesmú:

„uverejniť súkromné alebo dôverné informácie niekoho iného alebo robiť čokoľvek, čo porušuje práva niekoho iného, vrátane práv duševného vlastníctva (napr. porušenie autorských práv, porušenie ochrannej známky, falšovaný alebo pirátsky tovar).“

A zároveň upozorňuje, že uverejnením alebo zdieľaním obsahu na Instagrame, používateľ vyhlasuje, že ho vlastní alebo získal všetky potrebné práva naň.

Túto problematiku Instagram upravuje aj v Pravidlách komunity, s ktorými rovnako ako v prípade Podmienok používania vyjadrujete súhlas samotným používaním Instagramu. Pravidlá komunity jasne hovoria, že ako používateľ môžete zdieľať iba také fotky a videá, ktoré ste vytvorili alebo máte právo ich zdieľať.

„Obsah, ktorý uverejňujete na Instagrame, ako vždy vlastníte vy. Pamätajte na uverejňovanie autentického obsahu a neuverejňujte niečo, čo ste skopírovali alebo zhromaždili z internetu bez práva na uverejnenie.“

Ako sa brániť proti zneužitiu?

Súčasne platná právna úprava vám poskytuje ochranu v medziach zákona č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon a zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon. Áno, porušovanie autorského práva je na Slovensku trestným činom, ktorý môže dokonca viesť k odňatiu slobody na 6 mesiacov až 8 rokov.

Aj samotný Instagram vám poskytuje hneď niekoľko spôsobov ako podniknúť kroky proti zneužívaniu vášho obsahu. Porušenie autorského práva môžete nahlásiť vyplnením dotazníka alebo kontaktovaním určeného zástupcu.

Uverejňovanie obsahu v súlade so zákonom

Instagram svojim používateľom umožňuje zdieľať odkazy na príspevky iných používateľov prostredníctvom platforiem akými sú napr. Facebook či WhatsApp alebo e-mailom, správou a pod. Používatelia taktiež môžu príspevok zdieľať vo svojom príbehu na Instagrame alebo v súkromnej správe (ak vlastník obsahu povolil tieto akcie vo svojich nastaveniach). To, čo Instagram neumožňuje je opätovné uverejnenie príspevku, resp. pridávanie obsahu niekoho iného. Ak chcete uverejniť fotografiu, video či popis, ktorý vytvoril iný používateľ Instagramu na svojom vlastnom profile, musíte si najskôr vyžiadať jeho súhlas.

Chcete si ochrániť nie len obsah, ktorý zverejňujete na sociálnych sieťach, ale aj celé duševné vlastníctvo vašej firmy? Poradíme vám! Stahnite si Ebook Ako ochrániť duševné vlastníctvo firmy a dozviete sa, aké máte možnosti.

ebook_dusevne_vlastnictvo_promoebook_dusevne_vlastnictvo_promo